HTML

Eszembe jutott

Ha külső inger ér és az átlépi azt a küszöböt, hogy maradandónak ítélt gondolatom támad, és még időm is van annyi, hogy ezt megfogalmazzam, akkor ide írom.

Friss topikok

Linkblog

Archívum

TUDOMÁNY A művészeteket gyakorló emberek anyagi helyzetüktől függetlenül boldogabbak, mint művészet nélkül élő társaik - közölték norvég kutatók

2011.05.25. 09:18 JamesBotond

TUDOMÁNY A művészeteket gyakorló emberek anyagi helyzetüktől függetlenül boldogabbak, mint művészet nélkül élő társaik - közölték norvég kutatók

Erről az jutott reggel az eszembe, hogy ennek most van-e hírértéke. Kiindulva a "felfedezésből" azonnal az az általánosítás is igaznak tűnik, hogy bármely olyan tevékenység, amely a racionalitástól, a hétköznapi gondoktól, a gondolkodástól, előre látástól eltereli a figyelmet,az boldogabbá tesz. Erre különféle érzékszervi csal(ód)ásokat találhatunk ki:

Közvetetten (például):

- látás: bűvészet, Vasarely képek-szobrok, filmek, 3D filmek, stb.

-hallás: sztereo vagy kvadrofon hangzású hangok, zenék, koncertek, stb.

- egyensúly: bungee jumping, körhinták, különféle vidámparki szerkezetek, stb.

de a "könnyebb" út az egyenes, a közvetlen érzéki csalódás kiváltása, amikor azonnal az agyat stimuláljuk bódító vegyszerekkel, legyen az parfüm, drog, alkohol, és ami ezek természetes módja, az álomlátás.

Tény, hogy a természet is kitalált számunkra olyan állapotokat, mint az álmodás, a delírium, a különféle betegségekkel együtt járó képzelgés, mámor vagy akár paranoia. Mégis tipikus emberi magatartás, hogy az érzékszervek és/vagy az agy közvetlen tudatmódosításával próbáljuk meg a rosszat elviselni: szíverősítőket veszünk be sporthoz, küzdelemhez, csatadalt vagy dobpergést hallatunk roham előtt és alatt, kölnit - parfümöt vagy alkoholt használunk társas érintkezésekkor, amelyektől magunkat szebb színben tüntethetjük fel a másik előtt, zenével, koffeinnel, nikotinnal oldjuk a feszültséget, és tesszük a felsoroltakat mindazért a közös célért, hogy deformáljuk a realitásokat.

Ha az ember "boldog" - ezalatt azt értve, hogy alapvetően semmi gondja -, akkor ritkán keresi (tudatosan) a boldogságát. Ha valami fáj: elhagyott a kedves, sok a munka, bevertem a könyökömet, nem értenek meg az emberek, nincs pénzem stb., akkor - jobb híján - megpróbálom elterelni a gondolatomat a realitásról --> megpróbálom deformálni a realitást.

Az ennek eléréséhez felhasználható kelléktárnak a művészet azonban egy költséges, időigényes módja, ennél sokkal könnyebb elszívni egy cigit, lenyomni pár felest, belőni magunkat és társai. Ez tagadhatatlan. Akkor ennél a művészet már mégis csak annyival civilizáltabb, hogy ahhoz már törődés is kell, érzék, hajlam, sokoldalúság. Talán odáig senki se süllyed manapság, hogy ha sír a gyerek, akkor "belövi" mákgubóval, ópiummal, hogy nyugodjon meg, inkább úgy deformálja a realitást, hogy ringatja (egyensúly), énekel (hallás), simogatja (tapintás és hő), esetleg bohóckodik (látás) és mesél (közvetlenül az agyra hatva, illetve stimulálva a valóság önálló deformálását).

Nekünk, felnőttnek látszó tárgyaknak, azonban megadatott egy olyan lehetőségünk is, amely- szerintem - még magasabb fokú módja a realitás deformálásának: az önkifejezés. Számomra ez azért magasabb fok, mert a művészetek, zene, vizuális művészetek, stb. nagy része kimerül a passzív nézésben, hallgatásban. Aki tényleg boldogabb akar lenni, és nem a cigit, kávét, piát, drogot akarja ehhez felhasználni, az OK, nézelődjön kiállításokat, járjon színházba, moziba, operába, ami jól esik, hallgasson zenét, de - aki még emelkedettebb módot választana, az alkosson. Írjon szösszeneteket. Gyurmázzon röhejes alakzatokat. Menjen el táncolni. Sportoljon. Beszélgessen. Fejezze ki önmagát egy megépített LEGO várral, egy fotóval, egy béna rajzzal, ásson fel egy sort a kertben, tanítson meg valakit az ujjait a szájába véve fütyülni vagy akármi ilyesmi. Nem számít a minősége abból a szemszögből, hogy boldogabban fog élni. És "félő", hogy a környezete is. Ehhez pedig nem kell művésznek lenni, se művészeteket gyakorolni. 

2 komment

Címkék: kritika művészet realitás csalódás önkifejezés érzéki

A bejegyzés trackback címe:

https://botti.blog.hu/api/trackback/id/tr72930756

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

anakreon 2011.05.25. 12:14:28

Nagyon érdekes, szellemes eszmefuttatás, helytálló eredményekkel. Ha meggondolom, az én esetemben a tanítás is , a tanári lét is így működött. (Ezért is nem tudtam "sikeresebb" életformára cserélni.) Kitűnő lehetőséget adott az önkifejezésre. (A "tananyagot", tankönyvet visszaböfögő megélhetőségi "pedagógusokat" nem is szabadna iskolák közelébe engedni.)
Egyszer összeírtam, mi mindennel foglalkoztam életemben (ami nem volt szükségszerű, kötelező, nem fűződött hozzá érdek). Nem fért ki egy füzetoldalra.
Szóban majd többet.

PS. Hogy kitől örökölhetted ezt a briliáns gondolkodóképességet?!...

JamesBotond 2011.05.25. 12:48:35

@anakreon: Kedves Anakreon!

Aki ilyen nevet választ magának, arról elképzelhető, hogy Anakreónhoz (aki társaival Trákiába vonult száműzetésbe) hasonlóan szintén száműzetésként élte meg a tanári létet, amelybe azért vonult önkéntesen, hogy a külvilág zajától elzárva a saját abderai kolóniáját alapítsa meg.

Az a maroknyi tanár, akiben megvan a szükséges hármas: felkészültség, pedagógiai érzék és motiváció, másokban is ki tudja fejleszteni azt az önálló képességet a diákokban, hogy életük során változatos módon tudjanak elvonatkoztatni a világ bajaitól. Megadják az önkifejezésre való lehetőséget, amely végső soron kiemeli majd őket a növény- és állatvilágból, és egyeseket még azok soraiból is, akiknek nem adatott meg, hogy kifejleszthessék ezeket a képességeiket.

Hiszek benne, hogy a boldogság forrása bennünk van, pont amint az önkifejezés lehetősége is; csak vannak, akik képesek élni vele, mások pedig stimulánsokkal vagy lelki placebókkal élnek. És aki nincs tisztában a saját lehetőségeivel, értékeivel és értékrendjével, az tök fölöslegesen megy el múzeumba is: mások elképzeléseit csak nézni, hallgatni, de nem megbeszélni, hozzátenni, átformálni, újat teremteni belőle - egy lépéssel se visz közelebb a személyes boldogságunkhoz.
süti beállítások módosítása